close
تبلیغات در اینترنت
تفکیک

تذکر خطاهای ذهنی فلسفه و عرفان به روش عقل، تفکیک و مناظره

تفکیک

banner
جستجوگر پیشرفتهمیرزا مهدی اصفهانی و تفکیک

بخش سوم و پایانی تذکراتی بر نوشتار "خطاهای ذهنی تفکیکیان1"

 

ثقلین می نویسد:

"متاسفانه ما باز شاهد روش زننده ای که تعبیر به چماق تجهیل می شود توسط شما هستیم. اتفاقا به شما پیشنهاد می کنم سطح مطالعات خویش را در خصوص نظرات میرزا مهدی بالا ببرید تا دچار این اشتباهات عمیق نشوید ..."

 

تذکرات:

1-ثقلین جان، قبلا گذشت که روش تجهیل با تذکر به اطلاعات کم، تفاوت دارد و کار ما تذکر است نه تجهیل؛ همانطور که پیشنهاد شما را هم تجهیل محسوب نمی‌کنیم. ولی نکته‌ای را توجه نکرده‌اید که ... 


لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید


:: امتیاز: نتیجه : 6 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 44

:: بازدید : 304
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [شنبه 30 شهريور 1392 ] [ 15:25]
تاریخ

تفکیک عقل از نقل یا تفکیک فلسفه از نقل!؟

ادامه تذکراتی بر نوشتار "خطاهای ذهنی تفکیکیان1"

 

ثقلین می نویسد:

" ... اکثر پاسخ ها بر اساس کتاب شریف منزلت عقل در هندسه معرفت دینی ... 


لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید


:: امتیاز: نتیجه : 6 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 23

:: بازدید : 305
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [پنجشنبه 28 شهريور 1392 ] [ 11:18]
تاریخ


جریان تفکیک یا مکتب تفکیک!؟

تذکراتی بر نوشتار "خطاهای ذهنی تفکیکیان1"


نوشتار "خطاهای ذهنی تفکیکیان1" توسط وبلاگ borhannews.blogfa.com با نام مستعار ثقلین منتشر شده است؛ نوشتار حاضر در راستای اصلاح اندیشه‌ها تذکراتی را ارایه خواهد کرد کسانی که می‌خواهند بحث را دنبال کنند اول آن نوشتار را مطالعه کرده و بعد در تذکرات لازم دقت کامل بنمایند تا با آگاهی کامل داوری نمایند.


اول چند توصیه اصلاحی:

1-بهتر نیست به جای اسم مستعار از اسم واقعی استفاده شود...


لطفا به ادامه مطلب مراجعه شود


:: امتیاز: نتیجه : 7 امتیاز توسط 7 نفر مجموع امتیاز : 17

:: بازدید : 362
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [چهارشنبه 27 شهريور 1392 ] [ 11:19]
تاریخ

تتمه تفکیک چیست و تفکیکی کیست؟

 

برخی دوستان مثل ثقلین مطالبی را در رابطه با تفکیک مطرح کرده است لازم است بعد از نقل آن مطالب تذکراتی را ارایه دهیم.لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

:: بازدید : 282
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [جمعه 22 شهريور 1392 ] [ 1:29]
تاریخ

تفکیک چیست و تفکیکی کیست؟

 

این نوشتار بخشی از متنی است که قرار است به عنوان کتاب چاپ شود و اساس آن کتاب هم از نوشتارهای موجود در این وبلاگ گرفته شده است (البته با تغییرات و تکمیل برخی مطالب). چون برخی دوستان مثل ثقلین در مورد تفکیک مباحثی را مطرح کرده بودند به نظر آمد که نوشتار حاضر می‌تواند زمینه خوبی را در این مورد فراهم نماید لذا با تغییراتی منتشر گردیده است.


یکی از گروه‌هایی که در صدد نشان دادن خطاهای ذهنی فلاسفه و عرفا برآمده‌اند تفکیکیان نام گرفته‌اند. آیا می‌دانید چرا این گروه به تفکیک موسوم شده‌اند؟

يكي از خطاهای ذهنی بسیار بزرگ فلاسفه و عرفا این است که مطالب فلسفی و عرفانی  ...خود را به اسم دین به مردم ارایه می‌دهند لطفا به ادامه مطلب مراجعه نمایید


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 11

:: بازدید : 395
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [پنجشنبه 21 شهريور 1392 ] [ 18:55]
تاریخ

مناظره یا پز مناظره!؟


مناظره یکی از راه‌های سریع برای نقد و اصلاح اندیشه‌ها و یکی از ابزارهای موثر محققان برای رسیدن به نتایجی سودمند است ولی متاسفانه این روزها به ابزاری برای پز دادن تبدیل شده است.
آقای وکیلی در سایت خود چنین می‌نویسد:
"قابل توجه است که متاسفانه هیچ شخصیت مطرح مکتب تفکیک نیز حاضر به اجابت دعوت موسسه در شرکت در مناظره علنی تا به حال نشده است"
آقای وکیلی این حرف را در حالی بیان می‌کند که ما همیشه آمادگی خود را برای هر نوع مناظره‌ای با فیلسوفان و عرفای اصطلاحی وحدت وجودی و همچنین شیخیه و اخباریون اعلام کرده‌ایم تا خطاهای ذهنی متعدد آن‌ها را در گفتگویی صریح ولی با احترام نشان دهیم. لازم به ذکر است مدتی پیش در دانشگاه رضوی مشهد مقدس مناظره‌ای بین موافقان و مخالفان نظریه وحدت وجود برگزار شد و بنده یکی از مخالفان این نظریه و آقای وکیلی به عنوان مدافع در این مناظره شرکت کردیم ولی به عللی نامعلوم این مناظره را تعطیل کردند ما هرچه پیگیر قضیه شدیم جواب قانع کننده‌ای نرسید در مقابل به جای مناظره، جلسه سخنرانی به آقای وکیلی داده شد تا یک طرفه بتواند در طی ده جلسه به نقد تفکیک بپردازد باز هم تحمل کردیم و حتی در این سخنرانی‌ها شرکت کردیم و از مجریان این سخنرانی خواستیم تا فرصتی هم به ما داده شود تا خطاهای ذهنی آقای وکیلی را نشان دهیم بعد از جلسه سوم قرار شد تا جلسه چهارم اختصاص به ما داشته باشد و این قول را از یکی از مجریان جلسه گرفتیم ولی باز این جلسات هم تعطیل شد. مدتی بعد آقای وکیلی مناظره‌ای کتبی را با آقای نصیری در اینترنت شروع کرد و معمولا دو سایت فارس نیوز و مشرق نیوز مطالب این دو را منتشر می‌کردند ما فضا را برای مناظره مناسب دیدیم و جواب‌ها و نقدهای مستدل خود را در مورد مطالب آقای وکیلی برای این دو سایت ارسال کردیم ولی از انتشار آن ابا کردند باز هم ناامید نشدیم و نقدها را در وبلاگ خود منتشر کردیم و خطاهای ذهنی را تذکر دادیم و منتظر عکس العمل مدافعان فلسفه و عرفان ماندیم ولی هیچ واکنش مثبت یا منفی از آن‌ها ندیدیم. این فرار کردن از مباحث، بنده را به یاد روزهایی انداخت که خدمت یکی از اساتید مطرح فلسفه تلمذ می‌کردیم در آن روزها هر چه سوال‌های ما عمیق‌تر می‌شد فرار از جواب استاد هم قوی‌تر می‌شد تا بالاخره به این نتیجه رسیدم که فرار از جواب یکی از ترفندهای بسیار قوی این آقایان است ترفندی که به راحتی صورت مساله را پاک می‌کنند بدون این که هیچ اتفاقی بیافتد و بعد قیافه حق به جانب می‌گیرند که ما از هیچ چیزی خبر نداشتیم.
ما بدین وسیله به تمام کسانی که سعی دارند با این حربه‌ها چهره واقعی حقایق را بپوشانند هشدار می‌دهیم که شاید تا مدتی در این کار خود موفق باشید ولی در نهایت حقایق خود را نشان خواهند داد. اگر شما واقعا دوست دارید که خطاهای ذهنی فلاسفه و عرفا را بدانید و تقلید صرف از آن‌ها نکنید با کمال شهامت در مناظرات واقعی شرکت کرده و فقط برای پز دادن شعار مناظره ندهید.
ما در کمال آزادگی آمادگی خود را برای مناظره اعلام می‌کنیم و بلکه با صدای رسا از آقایان وکیلی و واسطی و هر یک از مدافعان فلسفه و عرفان به مناظره‌ای عملی نه شعاری دعوت می‌نماییم تا به حول و قوه الهی حقایق و خطاهای ذهنی از پس پرده برون افتد و موجبی برای اصلاح اندیشه و دوری از تقلید باشد و نشان داده شود که تفکیک پادزهری برای زدودن خطاهای ذهنی و آنتی ویروسی برای ویروس‌های متعدد ذهنی است.


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 64

:: بازدید : 417
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [یکشنبه 20 مرداد 1392 ] [ 0:5]
تاریخ

تفکیک اندیشه از نوشتار

 

یکی از مسایل حواشی‌ساز و دردسر‌ساز این است که اندیشه از نوشتار جدا نمی‌شود.

کسانی که نوشتاری ارایه می‌کنند به نیت انتقال اندیشه خود متوسل به ابزار نوشتار می‌شوند این نوشتار تنها ابزاری برای انتقال و رساندن مطلب و اندیشه به مخاطب است اگر ضعفی در نوشتار باشد لزوما به معنای ضعف در اندیشه نیست.

یک خواننده محقق سعی می‌کند از پل نوشتار عبور کرده و به اندیشه نویسنده دست یابد ولی متاسفانه بسیاری از نقدهایی که نوشته می‌شود ناظر به نقد نوشتار است نه نقد اندیشه‌ها.

 

توجه: هرچند یافتن و تذکر خطاهای نوشتار هم ارزش دارد ولی نباید اصل و محور قرار گیرد.

توجه: "خطای نوشتار" غیر از "خطای نوشتاری" است. خطای نوشتاری مربوط به نوشتن کلمات و نقطه ویرگول و ... است ولی خطای نوشتار اعم از خطای نوشتاری است و ضعف در رساندن مطلب را هم شامل می‌شود. بلاغت و ابلاغ و رساندن حق مطلب و ... کلماتی هستند که برای نوشتار مناسب به کار برده می‌شوند و از عدم رعایت بلاغت و از عدم توانایی در رساندن حق مطلب و ... تعبیر به خطاهای نوشتار می‌شود.

امیدواریم که ما هم بتوانیم با نوشتن‌های مکرر و تذکر خطاهای نوشتار و نوشتاری توسط اهل فن، توانایی ابلاغ و رساندن مراد خود را پیدا کنیم و آن طور که شایسته است حق مطلب را ادا کنیم.

توجه: عدم رعایت بلاغت ضعفی برای نویسنده محسوب می‌شود که حتما باید تلاش برای رفع آن صورت بگیرد ولی در اینجا تذکر و تاکید ما به خوانندگانی که نوشتار را مطالعه می‌کنند است که با همدلی با نویسنده و نوشتار سعی در فهم مراد نویسنده داشته باشند تا همت اصلی به نقد اندیشه‌ها باشد.

توجه: بسیاری از نقدهایی که به مخالفان فلسفه و عرفان وارد می‌شود نقدهایی از نوع نقد نوشتار است و اندیشه مخالفان فلسفه و عرفان برای مدافعان فلسفه و عرفان شفاف سازی نشده است. عدم شفافیت هم ناشی از ضعف در نوشتار مخالفان فلسفه و عرفان است و هم ناشی از ضعف در فهم مراد برخی از مدافعان فلسفه و عرفان است.

امیدواریم هر دو گروه بخصوص بنده در اصلاح ضعف خود بر دیگران تقدم جوییم و بعد از فهم مراد و اندیشه دیگران به نقد آن‌ها بپردازیم.

لزوم گذر از نوشتار به اندیشه می‌تواند بسیاری از حواشی را محو کرده و خطاهای ذهنی را کاهش دهد.

توجه: کسانی که نمی‌توانند از نوشتار به اندیشه گذر کنند دچار خطای ظاهرگرایی می‌شوند پس توجه کنیم همانند ظاهرگرایان متمرکز بر الفاظ نشویم و قراین حالیه و مقالیه و کنایات و ... را در کلام تشخیص دهیم تا در فهم مراد نویسنده دچار خطا نشویم.

محقق از پرده نوشتار عبور کرده و در پس پرده، اندیشه‌‌ها را می‌یابد ولی ظاهربین فقط در قالب نوشتار خود را محصور می‌کند. محقق انصاف دارد و واقعا دنبال فهم اندیشه نویسنده است نه دنبال پیدا کردن مطلبی علیه نویسنده، تا حربه‌ای برای کوبیدن او بیابد. توقف در نوشتار و اصرار زیاد بر آن ناشی از غیر محقق بودن ناقد است و این نشان از دنبال بهانه گشتن ناقد است نه اصلاح اندیشه.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 264
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [شنبه 07 بهمن 1391 ] [ 5:7]
تاریخ

تفکیک مطالب علمی از حاشیه‌ها

 

مطالب غیر علمی نوشتارها که در تعبیرات ما حاشیه خوانده می‌شوند باید از مطالب علمی جدا شوند. یک محقق و اندیشمند واقعی زمانی برای پرداختن به حاشیه‌ها را ندارد. هر کسی را برای کاری ساخته‌اند. پرداختن به حاشیه‌ها هم اهلی دارد.

محقق را به حاشیه‌ها چه کار است؟ فخر فروشی!؟ مراء!؟ جدل!؟ عقده خالی کردن!؟ یا ... !؟

لزوم تفکیک مطالب علمی از حاشیه‌ها بر اندیشمندان پوشیده نیست ولی عمل نکردن به آن نشان از غفلت دارد که نیازمند تذکر است. بیایید با عمل نکردن به سفارشات موکد ابلیس، موجب اصلاح خود و دیگران باشیم.

این تذکر بدان سبب است که بیشتر مطالب اکثر نوشتارها به حاشیه‌ها اختصاص داده می‌شود و تنها برای خالی نبودن عریضه به برخی مطالب علمی هم پرداخته می‌شود.

برای عدم تحریک احساسات برخی، از اشاره به مصادیق خودداری می‌شود هر کس به دید انصاف به نوشتار خود مراجعه کند به راحتی می‌تواند غلبه یا عدم غلبه هوای نفس بر مطالب علمی را تشخیص دهد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 286
:: ارسال شده در: تفکیک ,

نویسنده
نویسنده : کریم حکیمی فرد
تاریخ : [شنبه 07 بهمن 1391 ] [ 4:34]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
عارف و صوفی چه می گویند؟ تاریخ : شنبه 16 فروردین 1393
آقای امینی و تشکیک عامی!؟ - بخش دوم بحث علمی تاریخ : دوشنبه 29 مهر 1392
آقای امینی و تشکیک عامی!؟ - بخش اول حواشی تاریخ : جمعه 26 مهر 1392
وحدت وجود در نگاه آقای امینی!؟ تاریخ : سه شنبه 09 مهر 1392
‏ وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 5 تاریخ : دوشنبه 08 مهر 1392
‏ وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 4 تاریخ : یکشنبه 07 مهر 1392
وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 3 تاریخ : شنبه 06 مهر 1392
‏وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 2 تاریخ : پنجشنبه 04 مهر 1392
وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 1 تاریخ : چهارشنبه 03 مهر 1392
وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 2 – توصیف 0 تاریخ : چهارشنبه 03 مهر 1392
میرزا مهدی اصفهانی و تفکیک تاریخ : شنبه 30 شهریور 1392
تفکیک عقل از نقل یا تفکیک فلسفه از نقل!؟ تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392
جریان تفکیک یا مکتب تفکیک!؟ تاریخ : چهارشنبه 27 شهریور 1392
میلاد امام رضا(ع) مبارک تاریخ : دوشنبه 25 شهریور 1392
تتمه تفکیک چیست و تفکیکی کیست؟ تاریخ : جمعه 22 شهریور 1392
تفکیک چیست و تفکیکی کیست؟ تاریخ : پنجشنبه 21 شهریور 1392
وحدت وجود نظریه‌ای خردستیز 1– مقدمه تاریخ : چهارشنبه 20 شهریور 1392
مناظره یا مشاجره!؟ تاریخ : یکشنبه 10 شهریور 1392
اطلاعیه تاریخ : سه شنبه 05 شهریور 1392
پاسخ به شروط آقای امینی برای مناظره تاریخ : پنجشنبه 31 مرداد 1392
اعلام مناظره چرا مخفیانه!؟ تاریخ : سه شنبه 29 مرداد 1392
اعلام مناظره وبلاگ amini142.parsiblog.com تاریخ : سه شنبه 29 مرداد 1392
مناظره یا پز مناظره!؟ تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392
خطاهای ذهنی نوشتار -معنای سنخیت در فلسفه-آقای وکیلی تاریخ : دوشنبه 14 اسفند 1391
خطاهای ذهنی نوشتار (تنزیه و تشبیه خداوند-آقای وکیلی)-بخش چهارم و پایانی تاریخ : پنجشنبه 03 اسفند 1391
حذف نظرات نوشتارهای آقای وکیلی تاریخ : چهارشنبه 02 اسفند 1391
خطاهای ذهنی استاد فیاضی تاریخ : سه شنبه 01 اسفند 1391
خلاصه ای از (تعارض قاعده ضرورت علی با اختیار) تاریخ : یکشنبه 29 بهمن 1391
هشدار به سایت فارس نیوز و مشرق نیوز تاریخ : یکشنبه 29 بهمن 1391
خطاهای ذهنی نوشتار(تنزیه و تشبیه خداوند-تفاوت تشبیه کلامی و عرفانی)-بخش سوم تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1391
تذکری کوتاه به آقای رمضانی تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1391
خطاهای ذهنی نوشتار (تنزیه و تشبیه خداوند-تفاوت تشبیه کلامی و عرفانی)-بخش دوم تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1391
خطای ذهنی (ریشه‌های مکتب تفکیک از زبان غرویان) و کتاب (جدال با مدعی) آقای غفاری تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1391
خطاهای ذهنی نوشتار (تنزیه و تشبیه خداوند- تفاوت تشبیه کلامی و عرفانی) - بخش اول تاریخ : سه شنبه 10 بهمن 1391
تفکیک اندیشه از نوشتار تاریخ : شنبه 07 بهمن 1391
تفکیک مطالب علمی از حاشیه‌ها تاریخ : شنبه 07 بهمن 1391
نقدی بر وبلاگ خطاهای ذهنی تاریخ : چهارشنبه 04 بهمن 1391
سخنی با مخالفان فلسفه و عرفان تاریخ : یکشنبه 01 بهمن 1391
آیا شناخت خداوند ملازم با سنخیت است؟ تاریخ : یکشنبه 24 دی 1391
تذکراتی کوتاه درباره هدف وبلاگ خطاهای ذهنی تاریخ : شنبه 23 دی 1391
معانی محال تاریخ : پنجشنبه 21 دی 1391
انواع نقد تاریخ : چهارشنبه 20 دی 1391
سراب فلسفه تاریخ : چهارشنبه 20 دی 1391
تشبیه خداوند در اصالت وجود تاریخ : سه شنبه 19 دی 1391
خطای ذهنی اشتراک لفظی عرفان تاریخ : سه شنبه 19 دی 1391
مجبور به مجبوریت انسان در فلسفه و عرفان تاریخ : دوشنبه 18 دی 1391
فرق بین فلاسفه و گزاره های فلسفی تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391
مخالفت گزاره های فلسفی با متون دینی تاریخ : شنبه 16 دی 1391
خلط بین یقین منطقی و یقین روانی تاریخ : جمعه 15 دی 1391
نقد مغرضانه تاریخ : چهارشنبه 13 دی 1391
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 55
کل نظرات کل نظرات : 1
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید کلی بازدید کلی : 33,254

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.234.114.202
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir